Bir Garip Yeni Yıl

Yazı yazdığım yıllar boyunca yılın bu dönemlerinde, genellikle “Yeni Yıl Yazı”sı tadında bir şeyler hep yazmışımdır. 

Yılın bitişi ve yeni bir yılın gelişi insana ilham veriyor, umut veriyor.

Bitiş zamanı gelmeden yapılan muhasebeler, daha çok yapılacaklar daha az yapılacaklar, bir iç hesaplaşma ile gelen temizlik zamanı gibi yılın bu dönemleri adeta. Herkesi öyle ya da böyle düşündürtüyor..

Bu yıl ise hepsinden farklı (gibi!). 

Hepimiz başka duygulardayız, hiç yaşamadığımız şeyler yaşadık yılın büyük bir kısmında. 

Maske günlük hayatımızın ayrılmaz bir parçası oldu mesela. 

Elimizi yıkarken kum saati kullanmaya başladık. Sabunları dirseklerimize kadar getire getire temizlik yapmayı huy edindik. 

Çantamızda, evin çeşitli yerlerinde boy boy çeşit çeşit kolonyalar, dezenfektanlar vazgeçilmez kozmetiklerimiz oldu. Pür tuvalet giyinsek parfümden önce 80 derece limon kolonyası süreceğiz önce. O derece…

Market alışverişi acı verici oldu resmen. 

Şimdi kim maskeyi takıp gidecek ,doğru dürüst nefes almadan alışveriş yapacak, etraftaki insanlarla mesafeyi gözleyecek, kasiyerin verdiği parayı parmak ucuyla tutup belki mendile saracak, kredi kartıyla temassız ödeme yoksa torbaları belki de bırakıp çıkacak, bir de üstüne eve gelince tüm üstünü başını olduğu gibi kirliye attıktan sonra elleri temizleyip (hatta duş alıp) torbaların önce dışlarını sonra da aldıklarını tek tek çamaşır suyuyla silip yerleştirecek. Of!

Yazarken yoruldum yaşarken ise on katı yoruldum. Ama kabul etsek de etmesek de yeni gerçeğimiz bu. Ve bu sadece market alışverişi kısmı siz de biliyorsunuz.

Daha ne boyutları var bu işin. Sevdiklerimizle yüz yüze rahat rahat görüşememek, sımsıkı sarılıp öpememek, bir hava almaya çıkıp herhangi bir yerde gönül rahatlığıyla yemek yiyememek, daha neler neler..

Gerçekten zor ama çok zor bir dönemden geçiyoruz hep birlikte. İşin en zor kısmı da belirsizlik. Daha ne kadar sürecek ? Bilmiyoruz.

Aşı işe yarayacak mı ? Bilmiyoruz.

İş güç daha fazla etkilenecek mi ? Bilmiyoruz.

Bilmiyoruz da bilmiyoruz! Hiç bu kadar bilmediğimizi fark etmemiştik daha önce. Hep biliyorduk, her şeyi kestirebiliyorduk, planlar programlar yapıyorduk. Biliyorduk da biliyorduk..

Mu acaba ???

İşte asıl sorulması gereken soru; “Daha önceleri neyi biliyorduk da şimdi bilmiyoruz ?”

Bir düşünün…

Aslında hiçbir zaman hiçbir şeyi bilmiyorduk. Bildiğimizi sanıyorduk sadece. 

Yanılsamanın o derece dibine vurmuştuk ki, iki yıl sonraya uçak bileti alıyor, devamlı telefon edip “hadi bu akşam bize gelin” diyen annemizi tersliyorduk. Aman canım, işimiz gücümüz var, geliriz tamam. Niye bu kadar arayıp duruyordu ?

Şimdi ise her şey, gözümüzde o kadar farklı bir noktaya geldi ki. 

Artık biliyoruz ki, yaşça büyük yakınlarımız çok daha hassas bir dönemdeler ve biz onlara istediğimiz gibi ulaşamıyoruz. Gidip boyunlarına sarılamıyoruz mesela. Onları korumak zorundayız.

Çocuklar her gün okula gittiklerinde, o rutinin değerini bir gram anlamıyorduk. Şimdi evlerin bir odası okul, bir odası iş yeri, salon ise yer yer iş yeri yer yer de ana okulu halini alınca anladık bazı şeyleri. “Dan” diye hem de, teklifsiz.. Geldi bu “yeni”, oturdu hayatımızın göbeğine.

Gider mi, ne zaman gider onu ben bilemem. 

Ama bildiğim tek bir şey var ki; biz zaten hiçbir şey bilmiyorduk. Yani aslında büyük resme bakacak olursanız hayatımızda değişen bir şey yok. Bu açıdan baktığımızda da bu yılın diğerlerinden pek farkı yok. (Hani yukarıdaki cümlemde parantez içinde “gibi!” demiştim ya, işte tam da bu yüzden.) Günlük rutin değişikliklerimizi ve yanılsamalarımızı gerçek sanmalarımızı saymazsak tabii.

Bugün Instagram’da sevdiğim bir arkadaşımın paylaşımı beni bu yazıyı yazmaya yöneltecek ışığı yaktı. 

Diyor ki ; 

“ Yeni olan bir yıl sizi değiştirmez, hiçbir şeyi değiştirmez…Sizi değiştirecek olan; yeni bir düşünüş biçimi, yeni bir bakış açısı ve yeni bir başlangıçtır.”

Hep yılbaşlarında bunu düşünürdüm. Harika toparlamış. Tüm yaşanan negatiflikleri bir yıla yüklemek, gelen yeni yılı da sadece ve sadece iyiliklere gebe sanmak, belki çok naif bir bakıış ama rasyonel optimizmden oldukça uzak geliyordu bana, ne yalan söyleyeyim.

Bu yıl bahsettiğim zorlu mücadeleler örneğin, 2020 yılının sırtına yükleniyor şimdi de, “hadi güle güle git” hatta “bas git” şeklinde yaklaşımları etrafta bolca göreceğiz. Şakası güzelse de, düşünce şeklinde bir sakatlık var.

Gelin bu yıl bir ilke imza atalım hep birlikte ve yaşadığımız şeylerden, şu geldiğimiz gün itibariyle bize neler kalacak, 2021’e hangi bakış açımızı taşıyacağız onu düşünelim. Bu bakış açısı bize yaşadığımız anları, nasıl aydınlatacak ona bakalım.

Yıl bize gelmiyor, biz kendimizi yen bir yıla taşıyoruz, hatırlayalım. Bu yıl belki de her yıldan daha faydalı, daha aydınlıklı, daha çok işimize yarayacak fırsatları bize öğretmiştir kim bilir ?

Yeni yılınızı şimdiden kutlarken, Şems-i Tebrizi’nin şu çok sevdiğim sözleriyle bitirmek istiyorum bu yazımı:

“Eğer hala kızıyorsan,
kendin ile olan kavgan bitmemiş demektir.

Eğer hala kırılıyorsan,
gönül evinin tuğlaları pekişmemiş demektir.

Eğer hala kınıyorsan,
düşüncelerin yeterince berraklaşmamış demektir.

Eğer hala karşılıksız sevmiyor
ve sevginde ayrım yapıyorsan,
hala akıl ve mantığını kullanıyor,
içindeki sevginin yoğunlaşmasına engel oluyorsun demektir.

Eğer hala ‘ben’ demekten vazgeçmiyorsan,
dizginlerin hala nefsinin elinde
ve sen bu esarete boyun eğiyorsun demektir.

Eğer hala mûsibetlere yana yana üzülüyorsan,
gerçeği bilmiyorsun demektir.

Ve eğer hala ‘şikayet’ ediyorsan,
hakikati göremiyorsun demektir!..”

2 Yorum

  1. Arzu Akman

    Yazını okumakta geç kaldım Ayşegül’cüm ama sindire sindire okuyacak bir vakti şimdi yakaldadım. “Mu acaba???” ile başlayan cümleni okuyunca da kahkaha attım. Tüm yazının özeti bu soru cümlesi bence. Hakikatin alametifarikası olan “belirsizlk” kavramını bize ne güzel anlatmışsın. Dilerim bu tatlı hatırlatmanı hiç unutmayalım.Teşekkürlerimle…

    • Esas ben teşekkür ederim canım güzel yorumun için 🙏

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: