Motivasyonunuz Nereden ?

İçten mi dıştan mı?

Belki diyeceksiniz ki, “nasıl anlayacağım?”, ya da “ne fark eder nereden olduğu?” ya da benim aklıma gelmeyen başka başka şeyler..

Hadi şimdi bir bakalım nasıl bir meret bu motivasyon, içten geleni dıştan geçeni de mi var ?

Malum ne yapıyorsak yapalım, motivasyon mühim mesele. Motive olmadıkça bir aksiyonun devamını getirmek oldukça zor hatta bazı zamanlarda imkansız.

Hayatımızda yaşadığımız tıkanıklıkların çoğu motivasyon eksikliğinden kaynaklanıyor aslında. Adını bu şekilde koymasak da. Durun durun, düzeltiyorum, iç motivasyon eksikliğinden kaynaklanıyor. Evet durum tam olarak bu.

Motivasyon, tanım olarak, güdü, saik veya harekete geçmedir.

Bir insanı belirli bir amaç için harekete geçiren güç, bireyleri bilinçli ve amaçlı işlerde bulunmaya yönelten dürtü veya dürtüler bileşkesidir.

Bu ister bulaşık yıkamak olsun ister bir yüksek lisans tezi yazmak olsun farklı değil. Her ikisinde de motivasyon bizim en değerli arkadaşımız olmadıkça, devamı zor.

İçsel Motivasyon ve Dışsal Motivasyon olarak ikiye ayrılan bu itici güç, içsel olduğunda tükenmez, dışsal olduğunda ise tükenmeye mahkum bir hale geliyor.

Nasıl anlayacağınıza gelince, yaptığınız işe bir bakın ? Bir daha bir daha yaparken bir su gibi akıyor musunuz yoksa arkadan itmeli bir el arabası gibi zar zor mu ilerliyorsunuz ?

Sonucu rahatlıkla görebileceksiniz.

İçsel Motivasyongönüllülük içerir, ilgi ve meraktan kaynaklanır, tutkudan beslenir ve bir aidiyet duygusu oluşturur. Dışsal Motivasyon ise ödül/ceza sistemiyle beslenir, ucunda para, mevki, terfi,takdir, onay vb hızlandırıcı ya da yavaşlatıcılar içerir.

Aslında İçsel Motivasyon, bu hayattta hepimizin aradığı “anlam”a eşdeğerdir büyük ölçüde. Daha önceki yazılarımda da bahsettiğim şu sözdeki gibi tıpkı “İnsanoğlu anlam arayan ve anlam yaratan bir varlıktır.”

Edward Deci ve Richard Ryan tarafından geliştirilen Öz Belirleme Teorisi (Self-Determination Theory) bu konuda oldukça fazla bilgi veriyor. İlgi duyanlar için araştırmaya değer.

Dışsal Motivasyon, yukarda bahsettiğim altı çizili elementler nedeniyle, tamamen dışardan gelir. Yani başkalarından!

Sorun tam da burada, bugün gelir yarın gelmeyebilir. İşte orada kalırız, devam edemeyiz, bekleriz, tırmalarız ama yok.

Çalışırız çabalarız elimizden geleni yaparız ama terfi alamadığımızda yıkılırız. Zira siz ne yaparsanız yapın, takdir başkasınındır. Siz kendinize göre en iyiyi verdiğinizi düşünseniz de, karşı taraf/kurum öyle düşünmüyorsa bitmiştir. Tamamen dışarı bağımlı bir sistemin kurbanı olmuşsunuz demektir.

Birileri beni beğensin, onaylasın, tasdik etsin diyerek devam ediyorsanız hayatınıza, aman diyeyim yol yakınken bir göz atın kendinize. Yapmayın etmeyin. Kimsenin eline sizi var etme ya da yok etme gücünü vermeyin. İnanın, bundan daha fazlasısınız.

Eğer, yaptığınız iş, tutkunuzdan besleniyorsa, sizi kolay kolay yıkamaz hiçbir fırtına. Eğer bireysel olmaktan çok ulvi bir amaca hizmet ediyorsanız, kimin ne dediği vız gelir tırıs gider.

Eğer iç pusulanız size doğruyu gösteriyorsa, ne terfi ne maaş ne takdir ne tekdir sizi yolunuzdan alıkoyar.

Hani meşhur “esneyin yoksa kırılırsınız” felsefesinde olduğu gibi. Rüzgar sizi esnetse bile kıramaz. Tekrar tekrar devam eder, gücünüze güç katabilirsiniz. İçten gelen kaynağınız tükenmek bilmez.

Hadi şimdi bakın bakalım hayatınıza, aktivitelerinize bir göz atın. Listeleyin hatta.

Hangisi içsel hangisi dışsal motivasyonla ilerliyor görmesi pek kolay olacaktır böylece.

Şu soruları da sorabilirsiniz kendinize:

  • Hiç kaybetmeyeceğimi bilseydim. bu hayatta ne yapmak isterdim ?
  • Karşılığında hiç para kazanmasam, onaylanmasam bile yapmaktan yılmayacağım şey nedir?

Sonuca göre bir düzenleme, bir farkındalık, bir yenileme gerekiyordur belki de kim bilir ?

Hadi..

1 Yorum

  1. Harika bir yazı olmuş, okurken çok keyif aldım..👍

    WordPress.com , 23 Ara 2019 Pzt, 11:33 tarihinde şunu yazdı:

    > Aysegul Karacivi posted: ” İçten mi dıştan mı? Belki diyeceksiniz ki, > “nasıl anlayacağım?”, ya da “ne fark eder nereden olduğu?” ya da benim > aklıma gelmeyen başka başka şeyler.. Hadi şimdi bir bakalım nasıl bir meret > bu motivasyon, içten geleni dıştan geçeni de mi var ? ” >

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: