Belirsizliğin Hediyesidir Hayat

Belirsizlik…

Yine uzunca zamandır üzerine kafa yorduğum,  kendimden yola çıkarak gözlemlediğim belirlilik, güvence, netlik beklentisinin boşunalığı hakkında yazmanın zamanı geldi..

Bilgelik, belirsizilikle(ambiguity) yaşayabilme sanatıymış. Okumuştum bir keresinde..

Şimşekler çaktırdı bende bu ifade, “nasıl yani?” dedirtti. Düşünmeye doğru yola çıkardı.

Günümüzde yaşanan stresin, zorlukların, tükenmişliklerin çoğunun dibinde bir şeyleri garantiye alarak yaşamak isteği, netlik arayışı yatıyor. Bunu gözlemlemek için uzman olmanıza gerek yok üstelik. Şöyle bir yakın çevrenize bakın (ya da bizzat kendinize) devamlı bir şeyleri sabitlemeye, yarına emin adımlarla gidebilmek için gerekirse bugünü harcama eğilimini açıkça görebilirsiniz.

İstiyoruz ki, ne olacaksa bilelim. Olumlu mu olumsuz mu, iyi mi kötü mü.. Hemen adını koyalım, “tak” etiketleyelim ve böylece rahatlayalım. İmkansızı istiyoruz yani..

Yeni bir eve taşınma arifesinde, iki işten birine karar verirken ya da bir ilişkiyi bitirip bitirmeme arasında kaldığımızda en çok zorlanıyoruz. İstiyoruz ki seçtiğimiz her ne ise bize tüm garantileri versin, bizi iyi hissettirsin. Böylece rahatlıkla eskiyi geride bırakıp adım atabilelim. 

Bu beklentiyle, hayatında atması gereken adımları atamayan ve kendini heder eden kaç kişi var biliyor musunuz? Sayısız..

Oysa hayat size hiçbir zaman her durumun detaylı bir kılavuzunu sunmayacak.! Biliyorsunuz değil mi? 

İçine atlamadıktan sonra bilemeyeceksiniz denizin suyu soğuk mu sıcak mı. Atlamadan bilemeyeceksiniz nasıl yüzeceğinizi. Meraktan ölseniz de seyirci olarak kalacaksınız bir kenarda. Hayat izleyici koltuğunda kalmak için fazla kısa. R.J. Palacio’nun da dediği gibi “Eylemleriniz anıtlarınızdır.” 

Aslında burada netleştirmek istediğim en çarpıcı kısım şu. Herhangi bir adım atmadan önce belirlilik istiyoruz ya, sanıyoruz ki mevcut halimizde seçmiş olduğumuz şey garanti de yeni seçeceğimiz durum belirsiz! Çok büyük olan yanılgı işte burada. 

Yani denize atlasak da atlamasak da büyük bir belirsizlikle yaşıyoruz aslında. Sadece kendimizi kandırıyoruz, biliyoruz sanıyoruz ucundan tadına baktığımız deneyimin kralı zannediyoruz kendimizi. 

Kenarda dursan da denizde çırpınsan da bilmiyorsun.. Hem de hiçbir şey.. Bilmediğini bilmek bilgeliğini gösterebil en azından, Sokrat’a buradan bir göz kırpıyor ve yolumuza devam ediyoruz 🙂

Belirsizlik korkusu hayatta bizi geri bırakırken hızımızı da kesiyor elbette. Durum değerlendirmesi yapayım derken, bakıyorsunuz “durum” elden gitmiş.. Hayat akıyorken tüm ihtişamıyla gürül gürül her an her saniye ve kimse bir lahza önceki kendisi değilken neyin peşindeyiz, neyin peşindesiniz? 

Hayatın özü demek olan belirsizlikle barış yapmak için bir tutam sabır gerekiyor elbet. Hemen durumu etiketlememek, bir durmak, bir bakmak, nefes almak gerekiyor. 

Net gördüğümüz durumlar üzerine beklenti oluşturmamız daha kolay olduğu için kolayımıza geliyor farkında mısınız? Alın size bir başka tuzak daha!! Beklenti… Etkili bir mutluluk-savar, nokta atışlı bir yaşam-engelleyici. İsterseniz alabilirsiniz tabii, buyrun..

Bunun uğruna neyi verdiğiniz bilerek alın ama.. Yaşamın rengini, dinamikliğini, yaratıcılığını, akabilmenin sihirini, anıtlaştıracağınız eylemleri, ve burada sayamayacağım bir çok şeyi.. Bir kalemde silinmek için fazlaca büyük bir maliyet gibi geliyor bana. Yaşamın hep “yaşayan” tarafında olmayı önemsediğimden olsa gerek. 

İyi haber şu ki, belirsizlikle yaşamak öğrenilebilen bir şey. Sonuçtan çok sürece doğru gözümüzü çevirip, varılacak noktayı zihnimizin bir köşesinde tutarak yolculuğumuzu taçlandırdığımızda ve bir doz sabırla kendimizi gözlemlediğimizde iyi birer belirsizlik öğrencisi oluyoruz.

Bir de en etkili panzehiri nedir biliyor musunuz bu nafile netlik arayışının ?

Aksiyon almak..

E hadi o zaman..

1 Yorum

  Trackbacks

  1. Önüm, Yönüm, Sağım, Solum; KARAR |

  Bir Cevap Yazın

  Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

  WordPress.com Logosu

  WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

  Google fotoğrafı

  Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

  Twitter resmi

  Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

  Facebook fotoğrafı

  Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

  Connecting to %s

  %d blogcu bunu beğendi: