Ah Şu “Zihin” Dedikleri – TedxReset 2015’ten Kalanlar V

sensacion-de-movimiento

TedxReset 2015 deyince Cem Şen’in konuşmasından bahsetmeden olmaz.

Epeydir merak ettiğim bir kişiydi kendisi. Canlı izleme fırsatım olacağını görünce çok da heyecanlandım.

İlgilenenler ve merak edeler için bu wesitesinden araştırılabilir: http://www.cemsen.com.tr/

Konuşmanın konusu “zihin”di.

Cem Şen, zihnimizin deneyimlerin oluştuğu yer olduğundan bahsetti. Yani herhangi bir şeye, olaya, kişiye güzel, çirkin, önemli, önemsiz, vs diyen zihindir. Zihin patrondur diyor.

Soruyor sonra, zihin zorlanabilir mi?

Zihnin denetimi bize ait olmasa bile şekiilenebilir, koşullanabilir.

Şöyle düşünün, evinize bir psikopatın geldiğini, evinizi işgal ettiğini ve sonunda kendiniz kapıya konmuş şekilde bulduğunuzu!

Psikopat, burada control edemediğiniz düşüncelerimizi temsil ediyor.

İşte bu psikopat devamlı, bizi ikna etmeye çalışıyor hiç bıkmadan usanmadan. Mesela diyelim ki, birinin sizden hoşlanmadığını düşünüyorsunuz. Psikopat devamlı diyor ki “bak işte hoşlanmadığı çok belli, hoşlansaydı böyle yapmazdı”, “bu kadar olmaz, kesin senden hoşlanmıyor”, vs vs vs..Bunu gibi bir sürü sav ile zihni de buna inandırıyor.

Hayatın tümü bir belirsizlikten ibaret olduğu için psikopatın yaptığı varsayımlar gerçekmiş gibi gelebiliyor insana. Algıda seçicilik getiriyor ve daha sonrasında bir gerçekliğe dönüşebiliyor. İşte tehlike de burada başlıyor.

Unutmayın, bu psikopat bir kontrol manyağıdır!

Korkmayın, sonumuz kötü değil 🙂

Neyse ki ondan kurtulmak için adımlar var atılabilecek.

  1. Adım: Daha iyi bir BEN yaratmak

Bununla ilgili aslında çok da söze gerek yok, kendini geliştirmek, öğrenmek, büyümek, hizmet etmeyen düşünceleri yönetmek kısacası “kişisel gelişim” başlığı altıda toplanabilecek herşey ve çok daha fazlası.

  1. Adım: Olduğumuz yere varmak

Bu çok önemli işte! Neden burada olduğunuzu bilirseniz ancak olduğunuz yere varbilirsiniz. Yani bu dünyaya geliş amacınızı, hayat amacınızı (https://ishegul.wordpress.com/2015/05/02/hayat-amacinizi-bulabilmeniz-icin-7-temel-soru/) bularak ancak bunu yapabilirsiniz. Burada olmamızın bir anlamı olmalı.

Çok güzel bir örnekle açıkladı Cem Şen, diyelim ki markete yoğurt almaya gittiniz ve yoğurt dışında bir sürü şey alıp döndünüz. Bu durumda o markete gitme amacınızı gerçekleştirmemiş olursunuz ve yaptığınız o bir dolu alışverişin hiçbir önemi olmaz. Ama bir tek yogurt alıp dönseydiniz, o zaman bu aksiyon amacına ulaşmış olurdu.

Tıpkı bunu gibi, bu hayat yolculuğunda da amacınızı bilin ki sepetinizi olur olmaz gereksiz şeylerle doldurup yolculuğu amaçsız hale getirmeyin.

  1. Adım: Sürdürülebilir Haz

İkinci adım tamamlandıktan sonar ortaya çıkıyor. Ve işte bu sürdürülebilir haz, hayatın belirsizliğine karşı varılabilecek en önemli nokta çünkü artık burada sadece varoluşun hazzı oluyor.

Dikkat çektiği bir başka konu ise “sen kimsin?” diye sorulduğunda bizim aslında kim olduğumuzu değil ne yaptığımızı anlatıyor olmamız. Bu da Cem Şen’in bir saptaması.

Bizler ne yaptığımızdan çok daha öteyiz. Var olmak için ne yaptığımız işlere, ne sahip olduğumuz maddi varlıklara, ne de şekillere ihtiyacımız var aslında. Var olmanın kendisi haz ve coşku duymak için yeterli.

Bu nokta işte tam da Eflatun’un dediği “Önemli olan, hayatta en çok şeye sahip olmak değil, en az şeye ihtiyaç duymaktır.” noktasıdır. Varabilene ne mutlu..

Tabii bu konuda konuşulacak sayısız konu başlığı vardır. TedxReset 2015’te bahsedilen kısım özetle bunlardı.

İlginizi mi çekti ? Haydi araştrın..:)

Ben sizlere ipin ucunu veriyorum, gerisi size kalmış..

  • Posted in: TED

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: