Görüyorsan, Duyuyorsan, Sorumlusun! – TedxReset 2015’ten Kalanlar IV

Fakir_Cocuklar_by_ZelihaKuzum

TedxReset’te en etkilendiğim konuşmalar serisine devam..

İhtiyacı olan herkese ihtiyacı olanı vermesi dileğiyle..

Konuşmacı bu sefer, Sosyal Girişimci Ali Denizci.

Şimdi size bir hayat hikayesi anlatacağım, Ali Denizci’nin hayat hikayesi. TedxReset’te o da kendi hikayesini anlattı.. Ama ne hikaye! Ne bir eksik ne bir fazla, hikayenin kendisi binbir dersle binbir hayat felsefesi ve binbir yaşanmışlıkla dolu. Bakalım size neler verecek..

Ben her zamanki gibi elçiyim..Buyrun bir hayata bakalım hep beraber.

Maddi durumu gayet iyi hali vakti yerinde bir ailenin oğlu olarak doğuyor, Herşey yolunda gibi..ama değil. O hiç bir zaman kendini ait hissetmiyor bulunduğu ortama. Ve ailesinin ona verdiği temel düşünce şu; eğer paran olmazsa kimse seni adamdan saymaz.

Gelelim 80’lere, o zamanın sağ-sol davalarında sol cenahta anarşist olmayı seçiyor. Halkın ihtiyacı ne ise onu vermeye niyet etmiş bir kere ama kullandığı yollar malum..

İçinde hep birşeyler eksik. ‘82’de tutuklanıyor Diyarbakır’da ‘84’e kadar yatıyor.

Çıktıktan sonar bir şekilde çok ama çok para kazanıyor. Fakat ailesini dediği hani şu “paran olmazsa adam sayılmazsın” var ya, o yüzden o paranın kuruşuna dokunamıyor.

Cebinde tomarlar ama o mümkün değil harcayamıyor. Kendisini sokaklara vuruyor. Yüzleşmem gerek korkularımla diyor. Parasız adam bir hiç midir gerçekten ?

4 yıl sokakta banklarda orada burada berduş hayatı sürüyor. Ve ekliyor “bu ülkede aç kalmazsınız!”. Bu 4 yıllık süre boyunca ne karnı aç kalıyor, ne içkisi eksik kalıyor. Aa unuttum içki sigara ve uyuşturucu batağına saplanıyor. Sokaklarda delilerle, sokak filozoflarıyla tanışıyor bolca. Bir tanesi diyor ki “Sevmek lazım, çok sevmek lazım!”…Alıyor bunu kulağının bir köşesine küpe yapıyor.

Sokaklarda yaşarken arada bir aileden birileri onu görüp hamama götürüyor üstünü başını değiştiriyorlar. Bağımlılıkları nedeniyle sağlığı da kötüye gidiyor. Alıp doktora görürüyorlar, teşhis; siroz! Hem de ileri derecede, doktor en fazla 1 yıl ömür biçiyor.

Diyor ki kendi kendine, “e madem gidiyorum bari ben önden gideyim”. Aşiyan mezarlığından kendine bir mezar alıyor boğaza nazır ve 8 ay da bu mezarın içinde yatıp kalkıyor, orada yaşamaya devam ediyor. Gene ekliyor “ne yemeğim ne kitabım ne de içkim eksik oldu. Kim getirdi bilmiyorum!!!”

Ne oluyorsa olyor bu 8 ayda, öyle bir farkındalık geliyor ki, “bu mu yani korktuğumuz şey ?” diyor kendi kendine “bak hala yaşıyorum. Dünya kadar param var, gene gideceğiz çıplak. O zaman benim bu dünyada bir misyonum olmalı.”

“Ateist girdiğim mezarlıktan Sufi çıktım.” diyor. Erenköy Ruh ve Sinir Hastalıkları Hastanesi’nde bağımlılık tedavisi görüyor. Sağlığına kavuşuyor.

Sonrasında yaptığı ilk iş İstanbul’un en fakir semtlerinden olan Balat’a gidip orada Derviş Baba Kahvehanesi’ni açıyor. Buranın amacı ihtiyacı olan insanlara ihtiyaçlarını vermek. Yemek, yardım, eğitim, vs vs aklınıza ne gelirse. Semtteki bütün düşknleri aşıkları meczupları topluyor, “Sevmek lazım diyor, deli gibi sevmek lazım!”. Ve o günden bugüne Derviş Baba (http://www.dervisbaba.net/) büyüyor kocaman oluyor. İkinci şubesini Cihangir’de açıyor.

Şimdi Ali Denizci ve onun gibi düşünen birçok insan kendilerinde olanları, onlara sahip olacak kadar şanslı doğmayanlara akıtmak üzere bir araya geliyorlar. 250’ye yakın aileye ev gıda, eğitim yardımı yapıyor. Onun dışında her kim gelir de yemek isterse bedava veriyor. Daha birçok şey..

Ve diyor ki bu güzel ruhlu insan “Duyuyorsan, Görüyorsan, Sorumlusun!”..

Haydi sizler de Derviş Baba’ya gelin herkesin yapabileceği vardır. Tutun ucundan, büyüyelim büyütelim.

Korkularınızı kaldırdığınızda işte o zaman evren sizin! Bunu görüyorsunuz..

Konuşma bittiğinde gözlerim dolu doluydu ve elimdeki ajandaya aldığım tek not şuydu “Vay be!…”

 

  • Posted in: TED

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: