Kahve & Fincan ile Muhasebe

kahve

Tam 2014’ü yolcu ederken. büyük ihtimalle yılın son yazısı olacak olan bu yazıma bir kahve hikayesini konu etmek istedim.

Buyrun önce okuyun, sonra ben üzerine birkaç kelam edeceğim.

“Bir grup eski öğrenci, emekli hocalarını ziyarete gitmiş. İşlerinden ve sorunlarından söz etmişler.
Hoca, iş yaşamında her biri önemli yerlere gelmiş eski öğrencilerine, kahve ikram etmek üzere mutfağa gitmiş. Biraz sonra değişik boy, renk ve kalitede birçok fincanın bulunduğu bir tepsiyle geri dönmüş.
Kimi porselen, kimi seramik, kimi cam, kimi plastik olan fincanları ve kahve termosunu masaya koyup, kahvelerini oradan almalarını söylemiş.
Tüm eski öğrenciler, kahvelerini alıp koltuklarına döndüğünde, hocaları onlara şunu söylemiş:
– Farkına vardınız mı bilmem. Zarif görünümlü, güzel, pahalı fincanların hepsi alındı, masada yalnızca ucuz ve basit görünümlü fincanlar kaldı. Elbette ki kendiniz için en güzelini istemek ve onu almak çok normal ama işte bu demin bahsettiğiniz problemlerinizin ve stresin nedeni. Hepinizin istediği fincan değil, kahve iken, bilinçli olarak her biriniz birbirinizin aldığı fincanları gözleyerek, daha iyi olan fincanları almaya uğraştınız. Yaşam kahveyse; iş, para ve mevki fincandır. Bunlar yalnızca yaşamı tutmaya yarayan araçlardır ama yaşamın kalitesi bunlara göre değişmez. Bazen yalnızca fincana odaklanarak, içindeki kahvenin zevkini çıkarmayı unutabiliyoruz.”

Evet hikayemiz böyle, bazen hepimiz işin özünü kaçırıyoruz yaşarken, doğrudur. Ama bu “bazen”ler “çoğunlukla”ya dönüştüğünde gelsin stres, keyifsizlik, tatminsizlik, gerginlik, vs vs vs

Hepimizin amacı mutlu olmak değil mi? Aslında “fincan”a yönelirken de tek amacımız mutluluk öyle değil mi? Tek fark, odağını kaybetmiş bir mutluluk arayışı olması. İşte tam da o yüzden, bizi mutlu edeceğine mutsuz ediyor.

Şimdi ben diyorum ki; hani yıl biterken genelde bir durum muhasebesi yapılır ya, yıl nasıl geçti, neler yaptım neleri daha fazla yapmak isterim, neleri daha az yapmaya hityiacım var gibi, ben de istiyorum ki bu muhasebeyi hep birlikte bu hikaye üzerinden yapalım. Ben birkaç soru sorayım , siz o soruları kendi adınıza cevaplayın.

Hatta, bu yazıyı uygun bir yer ve zamanda okuyorsanız kağıt kalemle cevaplarınızı bir köşeye not edin derim. Hem sonra dönüp bakmak, hem de nereden nereye geldiğinizi görebilmeniz için. (Benden size bir tüyo, bu çalışmayı her zaman yaparak kendi hedeflerinize doğru yolda mısınız test edebilirsiniz. Eğer değilseniz de, bunu görüp toparlanmanızı sağlar.)

 

Tüm sorularda “kahve=hayatta istediğiniz şey ne ise o”, “fincan=tüm dışsal faktörler” anlamına gelecek. Soruları okurken bu şekilde okuyun ve istediğinz her bir şey için ayrı ayrı bu soru setini aynı şekilde kullanın.

Hadi başlayalım 🙂

 

1)  Geçtiğimiz yıl benim için çoğunlukla fincan mı önemliydi yoksa kahve mi? Bunu nedeni nedir/nelerdir?

2) Önümüzdeki yıl hangisinin daha önemli olmasını isterim ? Ve o zaman hayatımda ne değişir ?

3) Hayatımın en çok hangi alanında/alanlarında “kahve” odaklı düşünmeye ihtiyacım var ?

4) Bu alan/alanlardaki düşünce şeklim değiştiğinde ben kim olurum ? Bu olduğum kişi hoşuma gider mi ?

5) Bu kişi olabilmek için nelere ihtiyacım var ?

6) İstediğim hedefe doğru, 2015’te atacağım ilk adım ne olacak ?

 

Küçük çaplı bir koçluk çalışması ile yıla veda edelim istedim. Bu da benim size yılbaşı hediyem olsun .christmas-present_clip_art 2015 yılında hepinize “kahve” tadında mutluluklar diliyorum.

Tabii kendime de 🙂

 

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: