İş’le İlgili Yeni Yıla Girmeden Kendinize Soracağınız 10 Soru

İŞ

Forbes’ta yayınlanan 16 Aralık tarihli bir makale çok ilgimi çekti. Yeni yıla girmeden iş hayatımızla ilgili kendimize sormamız gereken 10 soruyu irdelemiş. İngilizce olarak yayınlanan makaleden gerçekten çok etkilendim. Bu makaleyi Türkçe’leştirerek sizinle paylaşmak istedim.

Kendinizi hep belirlediğiniz koca bir liste dolusu “Yeni Yıl Hedefleri” içinde dönüp dururken mi buluyorsunuz ? Eğer öyleyse, başarının hep sizden uzakta olduğunu düşünüyor olabilirsiniz. Yeni Yıla girmek heyecan vericidir oysa! Bu düşünceleri bir kenara bırakıp kendinize gerçek bir yol haritası çizme zamanı! Aşağıdaki 10 güçlü soru, 10 güçlü cevabı tetikleyecek. İlk ve düşünmeden verdiğiniz cevaplara dikkat edin ve sizi nasıl hissettirdiğine bir bakın. Sonunda, ilham verici ve etkin bir aksiyon planı ile iş yerindeki etkinizi, başarınızı ve mutluluğunuzu aertıracaksınız.
1- Bu yıl ulaşmak isteyeceğim TEK bir hedef olsa, bu ne olurdu ?
İnsanlar genelde elde edebileceklerinden fazlasını hedef olarak koyuyorlar. Birden çok hedef koyunca da, hiçbirine tam olarak ulaşamıyorlar. Tek bir hedef koyun ve tüm konsantrasyonunuzu ona verin. Böylece öceliklerinizi belirlemeniz çok kolay olacaktır. Bu hedefin ne olduğunu netleştirdikten sonra, hedefi yazın ve hergün görebileceğiniz yerlere asın.
2- Hedefime ulaşmak için, hangi konularda şimdiye kadar gösterdiğim toleranstan vaz geçmeliyim ?
İş hayatınızda artık toleranssız olma zamanı! “Yeteri kadar maaş” ya da “değişime açık olmayan patron”, bunlar aslında sizin hedefe doğru yolunuzu tıkıyor. Enerjinizi aşağı çekip gelişime engel oluyorlar. Kime ya da neye uzun süredir tolerans gösteriyorsunuz ? Bunu sorun kendinize.
3- En güçlü özelliğim hangisi ?
Dünyanın en büyük markaları süper güçlerini kullanarak kendilerini ortaya koyuyor, ilgi çekiyor ve hedefleri yakalıyor. Siz de yaptığınız herşeyi düşünüp, en güçlü yönünüzü yaptıklarınıza entegre etmeye başlayın. Bu güçlü yönü, kendinizi diğerlerinden ayrıştırmak için nasıl kullanıp başarınızla parlayacaksınız ?
4- Benimle ilgili kararları kim veriyor ?
Hedef kitlenizin kim olacağıyla ilgili net olmalısınız, karar alıcılar ve etkileyiciler olarak. Kimler sizin hedefinizi etkileyecek güce sahip? Görünürlük ve iletişiminizi bu spesifik gruba odaklayın.
5- Hangi yeni özellik/yeteneği kazanmalıyım ?
Örneğin liderlik pozisyonu için hitap yeteneğinizi mi geliştirmeniz gerekiyor ? Ya da çok karışık göründüğünden dolayı sosyal medyadan uzak mı duruyorsunuz ? Veya çatışma yönetimi eğitimi alsanız bu ekibiniz için bir artı olur muydu ? Bulunduğunuz yerden bulunmak istediğiniz noktaya gitmek için size faydası olacak TEK özellik/yetenek nedir ? Sizi ilerletip geliştirecek tek özellik/yeteneği bulun. Henüz bu özellik/yeteneği öğrenmediyseniz, geride kalıyorsunuz demektir.
6- Sağlığımı daha da iyiye götürecek TEK bir konuda kendime söz verecek olsam bu ne olurdu ?
Sağlıklı olmak iş hayatı için bir zorunluluktur. Enerji, yaratıcılık ve yeteneğin kaynağıdır sağlık. Stresi mi azaltmanız gerekiyor, yoksa bel çevrenizi daraltmanız mı, daha çok hareket edip daha sağlıklı beslenmeniz mi ? TEK bir değişiklik yapın, vücudunuz ve zihininiz parlasın!
7- Hangi düşünme şeklini terk etmeliyim ?
Hepimiz kendi kendimizi sınırladığımız düşünce kalıplarına sahibiz. Bir zamanlar size hizmet etmiş bu düşünceler artık birer yüktür. Örn; “Üst düzey yöneticilerime meydan okumamalıyım” ya da “Satış üslubum kabul görmedi, ben ikna edici bir insan değilim” gibi. Şimdi gerçekleri masaya koyma zamanı! Size yönünüzü kaybettirmekten başka bir işe yaramayan şehir efsanelerini terk edin. Bakın o zaman, önünüzde kimse duramayacak!
8- Mevcut çevremle(network) ilgili neye ihtiyacım var ?
Başarı tek başına olmaz. Meslektaşlar, mentorlar, düşünce-liderleri, danışanlar ve her türlü iş ortağıyla bağlantı halinde olmalısınız. İş çevrenizi bilnçsizce değil, odaklı bir yaklaşımla oluşturun. Öncelikle kimler var bir bakın. Daha sonra işinizi daha iyi yapıp hedefinize ulşmak için çevrenizde kimlere ihtiyacınız var onu belirleyin. Bu analiz, çevrenizi genişletmek için etkin bir strateji kurmanıza yarayacak.
9- Google benimle ilgili ne diyor ?
Online dünyada kim olduğunuz, dünyaya karşı kim olduğunuzu gösterir. Online kimliğinizi gözden geçirin, gerçek “siz”i ve yeni yıldaki gerçek hedeflerinizi yansıtmasını sağlayın. Google sonuçlarınız, yeni bir işe başlamaktan tutun da terfi almanıza, hatta kiminle çıkacağınıza kadar etkileyecektir.
10- Diğer insanlarının hedeflerine ulaşmaları için neler yapacağım ?
Başkalarının başarılarına nası katkıda buluncakasınız ? Dünya için hangi pozitif değişimleri öngörüyorsunuz ? Bu gelişim sürecinde sizin rolünüz ne olacak ?

Cevaplarınızı düşünün. Planınızı devreye sokun ve aksiyon alın. Bir yıl sonra herşey çok farklı görünecek. Yeni yılda mutluluk ve başarıda bolluk sizinle olsun.

İngilizce metni okumak isteyenler için ise link aşağıda. İyi okumalar.

Ben de hepinizin yeni yılını bu vesileyle kutluyor ve 2014’ün yenilik ve güzellikleriyle gelmesini diliyorum.

Sevgiyle kalın.

 

http://www.forbes.com/sites/williamarruda/2013/12/16/10-questions-to-ask-yourself-before-january-1/

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: