Işığa Giden Yol – II

Söz verdiğim üzere arayı uzatmadan yazıyorum.

İlk bölümü tamamlayanlar sabırsızlanıyorlar biliyorum.

Hatırladığınız üzere, bir egzersiz yaptık sevdiginiz ve sevmediginiz ünlü/ünsüz kişiler ve özelliklerini listeleyecek şekilde.

Peki şimdi ne yapacağız ?

index
Hazır olun bomba geliyor, o listelediğiniz her özellik sizin bir yanınız!

Evet doğru okudunuz, beğendiğiniz ve beğenmediğiniz her türlü özellik sizin birer özelliğiniz.

 
“Hayır canım nasıl olur? O adam gevezenin teki ve ben geveze insanlardan nefret ederim! Benimse ağzımdan kerpetenle laf alınır” ya da “Aaa yok artık, şımarık bir kadındır o sinema oyuncusu, ben ağırbaşlılığımla bilinirim” diyerek sıyrılmaya çalışanlar olabilir.

Normaldir, hem de çok..

 
Diğer yazımda da değindiğim gibi Debbie Ford bunu şöyle açıklıyor.

 
Tepki duyduğumuz ya da rahatsız olduğumuz özellikler şu anda bizde olmayabilir fakat hayatımızın tümüne baktığımzda, bu reddettiğimiz sıfatları ortaya koyacak durumlarda bulunmuş fakat bu halimizden hoşnut olmamış olduğumuzu görürüz diyor Debbie Ford.

 
Örnekse, diyelim zeka sizin için çok önemli ve bu konuda iddialı olmayanlara da tahmmülünüz yok. Biraz yavaş olanlar bile liste dışı sizin için.

 
Geçmişte bir zaman diliminde, zekanızı ortaya koyacağınız bir durumda biri ya da birileri sizi aksiyle suçlayıp ve hatta siz de kendinizi gerektiği gibi zekasını kullanamamış biri olarak hissettiyseniz, bu durumda işte zihinde bir kod oluşuyor.

Zekayı kullanamamak tükaka ediliyor. En dayanamadığınız kişiler listenizde de bu özellik başta yerini alıyor.
Karanlık yan (ya da gölge yan) dediğimiz özellikler işte böyle oluşuyor.

Aslında hiçbir insan her zaman zeki, terbiyeli, güler yüzlü, çalışkan, cesur, düşünceli, vs vs değil. Zaman zaman olabilir ama her zaman değil. Olsa olsa çoğunlukla diyebiliriz.

İnsan bazı zamanlarda da aptal, terbiyesiz, suratsız, tembel, korkak, düşüncesiz, vs vs de olabiliyor. O da her zaman değil. Ama bu da oluyor değil mi, çünkü biz insanız ve mükemmel değiliz!

Demeye çalıştığım şu, bütün bu özellikler bizlerde mevcut hem olumlular hem de olumsuzlar. Yer yer yaşıyoruz onları. Fakat olumluları yaşadığımızda bu halimizi çok seviyor ve kabulleniyoruz, diğer özellikleri ise mümkün olduğunca çabuk bünyeden atmak istiyoruz, kurtulmak istercesine.

Gelişim, bir adım ileri gidebilmekle, bu da “kabullenme”yle başlıyor. “Evet bende bu özellik de var(dı) ve ben bunu kabul ediyorum” demekle. İnkar etmek yerimizde saydırıyor bir güzel.

Ha yanlız bu demek değil ki, “tamam ben kabul ediyorum tembelin tekiyim arkadaş” deyip yan gelip yatabiliriz. Bilakis, buradaki kabullenme tamamen proaktif bir süreç. “Evet bu oldu ama ben şimdi bu özelliğimi değiştirmeyi seçiyorum” diyerek olan bir süreç yani.

Bu durumun en önemli bir diğer faydası ise, karşımızdaki insanlarla empati kurabilmemizi sağlaması. Hani basbas bağırıyoruz ya empati sempati değildir hak vermek gerekmez, anlamak yeter diye. İşte bu o!

Yani diyelim ki sinirlerinizi ayağa kaldıran bir davranışla karşılaştınız. İş ya da özel yaşamda olsun hiç farketmez. Bir saniye durun ve düşünün, “ben neden bu kadar sinirleniyorum?” diye.

Ve sinirlendiğiniz o özelliği hemen kaydedin.

Nedir ? Özensizlik mi, dengesizlik mi, dikkatsizlik mi, patavatsızlık mı, nedir  sizi delirten ?

Sonra üzerine düşünün, kendi hayatınızın hangi döneminde bu özelliği sergilediniz ya da sergilediğiniz söylendi ve siz kendinizin bu halini sevmeyip hemen tam karşıtına geçme kararı aldınız.

Yani hangi gün o özelliği tarihinizden sildiniz ?

Buldunuzsa, tamamdır. O zaman empati kurabilir iletişime açık olabilirsiniz. Farkedersiniz ki, herkes bunu yaşayabilir.

Siz bile!

İletişim becerilerinin çıkış noktası kendinizsiniz.
İletişemiyorsanız insanlarla, hala kendinizi ve diğerlerini yargılıyorsunuz demektir.
Işığa gidilecek madem, gölgemizle gidelim, ışığı da gölgeyi de bilelim, bilinçle ve istekle ışığı seçelim..

Bol ışıklı günler..

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: