Hayat Amacı

Neyi farkettim geçen gün biliyor musunuz ?

İnsanlar her ne yapıyor olurlarsa olsunlar aslında hepsini hayat amaçlarına hizmet etmek için yapıyorlar. Bunu bilinçli ya da bilinçsiz yapıyor olabilirler fakat sonuç değişmiyor. Biraz inceleyip sorgularsanız göreceksiniz ki, hedef hep kendi varlık amacına hizmet..

Örneğin bir insan spor yapmaktan hoşlanıyorsa, ve yanındaki bir diğeri de aynı sporu yapıyorsa severek ve isteyerek, bir sorun bakalım “spor ne anlam ifade ediyor?” diye her ikisine de, ne cevap alacaksınız..Büyük ihtimalle farklı iki tane cevap gelecek…İki değişik bakış açısı, iki farklı değer sistemi, iki farklı kendini gerçekleştirme yöntemi.

Severek ve hatta kendisini adayarak yaptığı herşeyin altında kişinin “hayat amacı” yatıyor..

Başka bir örnek, fotoğraf çekmek mesela. Gene bu işi yapan iki hatta daha fazla kişiye sorun “ne demek senin için fotoğraf?” diye, bakalım neler duyacaksınız..Belki biri fotoğrafı “dünyayı başka bir gözden görmek” diye nitelerken, diğeri “kendi gözümün gördüğünü başkalarıyla paylaşmak” diyecek..Bir diğeri “anları ölümsüzleştirmek” diye ifade edebilecek..Başka birisi “renklerini benim belirlediğim bir dünya” diye anlatacak fotoğrafı.

İşte bu soruları sorduğunuzda, kişilerin derinlerine inme fırsatı yakalıyorsunuz. Görünürde yapılan aktivite aynı olmasına rağmen her insan için başka başka amaçlara ve değerlere hizmet ettiğini farkediyorsunuz. Bu da gene başka başka açılımlara götürüyor insanı..Derinleşme fırsatı sunuyor.

Kendi kendime düşünüyorum şimdi, aslında ne yaptığımın değil neden yaptığımın anlamı var. Çünkü üç aşağı beş yukarı her birimiz aynı aktiviteleri yapıyoruz hayatta..Farklılık ve renklilik onların içeriğinde saklı.

Bu açıdan düşündüğümde hayat ilk bakışta çok daha basit, derin bakışla ise çok daha karmşık görünüyor..

Henry David Thoreau’nun beğendiğim bir sözü, bahsettiğim bu duruma çok uyuyor:
“Meşgul olmak yetmez, karıncalar da meşgul. Esas mesele, ne ile meşgul olduğumuz.” (It is not enough to be busy. So are the ants. The question is: What are we busy about?)

1 Yorum

  1. Son söz harikaydı..

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: