Şimdi Değilse, Ne Zaman ?

1988 tarihli Tracy Chapman’ın “If not now, then when?”* şarkısı ne çok şey söylüyormuş meğer hayatla ilgili.. 15 yaşımda, başımda kavak yelleri eserken, kasetçalarımda defalarca geri alarak dinlediğim, o ergenliğin olmazsa olmazı bunalımlı ruh halime fon müziği olan bu güzel şarkının neler dediğini nasıl da es geçmişim, hissedememişim o zaman..Ya da belki bilinçli bir farkındalıkla hissedememişim daha doğru bir tanımlama olur. Birşeyler beni çekmiş gene de belli ki..

Olsun hiçbirşey için geç değildir, ve şimdi değilse ne zaman ? Öyle değil mi?

An’ın ve an’da kalmanın önemini çoğumuz az veya çok biliyoruzdur. Kimimiz daha çok ilgilenmiştir okumuş, uygulamaya çalışmış, “seize the day – carpe diem – günü yakala” diye mottolar oluşturmuştur kendine. Kimilerimiz belki sadece okuyup geçmiş pek üstünde durmamış ama an gelmiş onu da kendine çekmiştir bir hortum gibi. O zaman demiştir “buymuş meğer an’da olmak” diye. Varoluşun en derin ve katıksız zaman dilimi olan “şimdi”den bahsediyorum evet. Sahip olduğumuz tek ve eşsiz zaman diliminden..

Bu aralar Eckhart Tolle’nin “Power of Now”** isimli kitabını okuyorum. İlgilenenler için “Şimdinin Gücü” çevirisiyle Türkçesi de kitapçılarda mevcut. O kadar etkileyici ve güzel anlatıyor ki “şimdi”yi. Neresinden tutsam da anlatsam, sizlerle paylaşsam bilemiyorum. Belki bir tutam hoş aroma kadar etkiler paylaşacaklarım sizleri, ilham kaynağı olacaksa ne mutlu:)

Diyor ki Tolle, dün ve yarın yok sadece şimdi var, çünkü dün dediğin zaman da geçmişin “şimdi”siydi, yarın da gelecek zamandaki “şimdi” olacak. Dolayısıyla başka bir zamana odaklanıp onu düşünmek – geçmişteki ya da gelecekteki – şu anı elimizden her daim kaçırmamızın tek nedenidir. Peki biz “şimdi”yi yaşayamazsak nasıl gerçekten yaşıyoruz diyeceğiz ? Şimdi’yi hissetmek ve yaşamak tam bir beklentisizlik, kabullenme ve oluş hali. Sadece varoluş.. Sonsuz olasılıklar denizi önümüzde uzanırken, sıkışıp kalmak niye ? Endişe, korku, acı ve mutsuzluklarımızın ya geçmişe ya da geleceğe odaklanmaktan kaynaklandığını da ekliyor Tolle. Beklentiler, karşılaştırmalar, neden-sonuç ilişkileri, körü körüne hedefe odaklanıp süreçten tamamen soyutlanmalar, vs vs vs…Çoğaltabilirsiniz..

Eğer siz de şimdi’nin farkında olmak isteyenlerdenseniz, birşeyler gelmiştir benden size o zaman, tam da ŞİMDİ..

 

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: